
Obróbka metali ma niemal nieskończoną ilość zastosowań. Przemysł bardzo intensywnie korzysta z usług takich jak zaginanie blach, dzięki czemu możliwy jest rozwój oraz prężne funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw. Procesy obróbki są nierzadko wieloetapowe i wymagają nowoczesnych metod, dzięki którym uruchomiona zostaje masowa produkcja. Cięcie oraz gięcie metalu bardzo często następują po sobie i chociaż oba te procesy wymagają innych narzędzi, na ogół wykorzystują tę samą technologię CNC. Na czym polegają nowoczesne metody i jakim branżom szczególnie przysłużyła się automatyzacja w przedsiębiorstwach zajmujących się obróbką?
Gięcie metalu – poznaj nowoczesne metody
Celem wszystkich procesów produkcyjnych, takich jak cięcie czy gięcie metalu jest otrzymanie elementu zgodnego z wytycznymi, które klient dostarcza do biura projektowego w postaci stosownej dokumentacji. Zatem wymagana jest najwyższa precyzja, a w przypadku bardzo dużych zamówień, także powtarzalność, efektywność oraz szybkość realizacji. Technologia CNC jest tym, co umożliwia zakładom produkcyjnym terminowe wykonywanie zleceń. Na czym to polega? Inżynier programuje maszynę przy pomocy panelu sterowania lub aplikacji, a całą pracę wykonują sterowane komputerowo narzędzia. Ich ścieżki wzdłuż elementu są wytyczone odgórnie przez operatora, czasem przy pomocy modeli 2D lub 3D. Zaginanie blach najczęściej odbywa się dzięki nowoczesnej prasie krawędziowej, która odkształca element w taki sposób, aby odpowiadał potrzebom klienta.
Zaginanie blach – jakie branże z tego korzystają?
Nie da się ukryć, że wybudowanie oraz modernizacja parku maszynowego, w którym cięcie oraz gięcie metali przebiega szybko i sprawnie, to ogromny koszt dla przedsiębiorstwa. Dlatego też wiele firm korzysta z podwykonawców, którzy przygotowują komponenty na własnej hali produkcyjnych. Jeden z takich zakładów można znaleźć tutaj https://intechstal.pl/giecie-blach/. Z usług tego typu korzysta się bardzo często w branży budowlanej, metalurgicznej, transportowej, maszynowej czy rolniczej.