Jak zdobyć dobre oceny? Cz. 2

Lepsze oceny?

Oceny nie są wszystkim, ale miło jest mieć dobre stopnie. Potrzebujesz kolejnych sposobów na skuteczną naukę? Nie ma problemu!

Metoda „słuchaj i czytaj”

Jednoczesne słuchanie czytanego tekstu pomaga nam lepiej go zapamięta. Tylko nie zapominaj o aktywnym czytaniu i uważnym słuchaniu.

Jeżeli czytamy tekst w podręczniku lub notatki z zeszytu, warto nagrać sobie to, jak czytamy na głos.

Jeżeli czytany tekst znajduje się w pliku pdf lub Word, warto korzystać z opcji „czytaj na głos”. Jeżeli przeszkadza nam lektor, który może źle wymawiać nazwiska lub niektóre słowa, można też nagrać samego siebie.

Organizacja nauki

Już wcześniej wspomniałam o ustaleniu czasu nauka/przerwa, ale to nie wszystko.

Wyznacz sobie odpowiednie cele. Nie za dużo ani nie zbyt duże objętościowo. Przykładowo wyznacz sobie trzy zadania do zrobienia i dwa przedmioty do pouczenia. Możesz też zrobić sobie listę z dodatkowymi zadaniami, które wykonasz, jeżeli wyrobisz się na czas z obowiązującymi.

Ustaw sobie realny czas. Jeżeli nie jesteś w stanie nauczyć się danego przedmiotu w trzy dni, zacznij wcześniej. Częstsze powtarzanie pomoże ci lepiej zapamiętać materiał.

Oznaczenia

Warto zaznaczać najważniejsze rzeczy w tekście. Niezależnie od tego, czy to pogrubienia w Wordzie czy zakreślanie kolorowymi pisakami, pomoże to lepiej zapamięta najważniejsze rzeczy.

Podkreślaj tylko to, co najważniejsze. Postaraj się nie uwydatniać zbyt wielu informacji.

Jeżeli używasz kolorów, dostosuj je do odpowiednich rzeczy. Np. przy historii: niebieski – daty, różowy – miejsca, fioletowy – postacie. Warto wiedzieć, że najlepszym kolorem do zapamiętywania jest pomarańczowy.

About the Author: admin

You might like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *