Lekarz psychiatra – jak wybrać właściwego?

W przypadku depresji, schizofrenii czy nawet wypalenia zawodowego, pomoc psychiatry będzie nieoceniona. Jeżeli czujesz, że potrzebujesz pomocy, zgłoś się do jednej z poradni. Pamiętaj – zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak fizyczne, a wizyta u lekarza psychiatry to żaden wstyd. Sprawdźmy zatem, czym należy kierować się przy wyborze specjalisty.

Rezydent a lekarz specjalista – czym się różnią?

W Polsce potrzeba więcej psychiatrów. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zapada na różnego rodzaju schorzenia natury psychologicznej. Mimo to wciąż niektórzy nie wiedzą dokładnie, czym zajmuje się lekarz psychiatra. Często mylony jest z psychologiem lub psychoterapeutą. Warto pamiętać, że to oddzielne zawody. Psychiatrą może zostać tylko osoba, która ukończyła studia medyczne z odpowiednią specjalizacją.

Wybierając psychiatrę należy sprawdzić, czy mamy do czynienia z rezydentem czy lekarzem specjalistą. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ rezydent nie będzie w stanie wystawić wszystkich zaświadczeń (np. o braku przeciwwskazań do adopcji dziecka czy do wystawienia pozwolenia na broń). Czym różnią się od siebie ci psychiatrzy? Rezydent posiada kilkuletnie doświadczenie, ale wciąż jest na początku swojej drogi. Pomoże w przypadku większości problemów, jednak z powodów formalnych nie będzie miał możliwości podpisania się pod niektórymi dokumentami. Z kolei lekarz specjalista jest psychiatrą w pełni oficjalnie – ma wysoki poziom wiedzy i doświadczenia oraz posiada odpowiednie uprawnienia.

Lekarz psychiatra w Warszawie – dokąd się udać?

Wybierając psychiatrę warto także sprawdzić, czy dany specjalista zajmuje się zaburzeniem, jakiego doświadczamy. Choć lekarze psychiatrzy przygotowywani są do leczenia różnych chorób, nie każdy będzie w stanie pomóc np. osobie uzależnionej czy z zespołem Aspergera. Na stronie internetowej każdej poradni powinny być dostępne informacje na temat pracowników. Wygląda to mniej więcej w ten sposób https://psychiatrzy.pl/lekarze-psychiatrzy/. Na szczęście lekarzy psychiatrów w Warszawie jest wielu, dlatego każdy pacjent znajdzie kogoś, kto udzieli mu odpowiedniej pomocy.

About the Author: admin

You might like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *