Oleje tłoczone na zimno – poznaj ich właściwości

nasiona

Olej to nie tylko produkt znajdujący się w kuchni każdego Polaka i używany do smażenia. Choć takie skojarzenia są najczęstsze, obecnie mamy dostęp do mnóstwa olejów pozyskiwanych z różnych roślin, które mają najróżniejsze właściwości. Każdy z nich jest wyjątkowy i dostarcza organizmowi różnych składników odżywczych. W tym artykule omówimy szerzej ten temat i odpowiemy na pytanie, dlaczego warto włączyć oleje tłoczone na zimno do swojej diety.

Oleje tłoczone na zimno i ich zastosowania

Producenci pozyskujący olej często poddają go obróbce. Zalicza się do tego rafinowanie i tłoczenie na ciepło. Niestety – bardzo często ograbia to produkt z cennych witamin i składników odżywczych. Z tego względu warto wybierać oleje tłoczone na zimno. Najlepiej, gdy temperatura jest niższa niż 35 stopni Celsjusza. Wtedy olej nie tylko nadaje się do dodawania do posiłków, ale również do stosowania na włosy czy skórę. W zależności od rodzaju produktu i rośliny, z której jest pozyskiwany, właściwości będą inne. Na przykład olej lniany jest doskonały na problemy z nadciśnieniem czy z jelitami. Sprawdza się także w kosmetyce. Przyspiesza gojenie się ran, więc chętnie stosują go osoby, które przeszły trądzik. Z kolei olej z czarnuszki jest świetny na wszelkie dolegliwości układu pokarmowego. Jednak nie zapominajmy o tym, że oleje tłoczone na zimno doskonale smakują i potrafią urozmaicić praktycznie każde danie. Pozytywnie wpływają na walory smakowe, a do tego dostarczają organizmowi witaminy i cenne kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.

Jakie oleje tłoczone na zimno są najlepsze?

Najlepszym wyborem są oleje tłoczone na zimno i nierafinowane. Dobrze, gdy pochodzą prosto od producenta rolnika. Osoby, które mają własne uprawy i nadzorują proces powstawania produktu od początku są niestety rzadkością. Tylko nieliczni, tacy jak https://olejewielkierychnowo.pl/ dbają o najwyższą jakość. Oleje tłoczone na zimno mają różne zastosowania, dlatego warto wybrać produkt idealnie dopasowany do potrzeb. Jeśli szukasz oleju redukującego zmarszczki wybierz olej konopny. Jeśli zaś interesuje Cię uniwersalny olej, który sprawdzi się w kuchni, zdecyduj się na olej rzepakowy.

About the Author: admin

You might like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *