Przekładnie służą do przenoszenia ruchu z elementu czynnego na bierny. Istnieje kilka rodzajów tych mechanizmów, a jednym z nich jest przekładnia ślimakowa. Jak wygląda jego budowa i jaka jest charakterystyka pracy? O tym, a także o tym gdzie można kupić dostosowaną do potrzeb przekładnię przeczytacie poniżej.
Przekładnie ślimakowe – jak wygląda budowa?
Budowa przekładni ślimakowej przekłada się na jej właściwości. Jak dokładnie ona wygląda? Mamy tutaj do czynienia z z prostopadłymi osiami dwóch elementów o zróżnicowanej konstrukcji. Mowa o ślimaku (wirniku śrubowym) a także ślimacznicy (koło wklęsłe z zębami śrubowymi) Elementy te współpracują ze sobą. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że przekładnia ślimakowa jest mechanizmem samohamownym. Czy jest to korzyść czy negatyw, to zależy od miejsca jej wykorzystania. Przekładnie tego typu wykorzystywane są w celu uzyskania dużego przełożenia.
Przekładnie ślimakowe – zastosowanie
Nie ma wątpliwości co do tego, że przekładnie ślimakowe znajdują ogromne zastosowanie w przemyśle i nie tylko. Mogą one służyć do napędu, czyli wspomnianego już powyżej przenoszenia mocy z wału czynnego na bierny. Mogą pracować w urządzeniach podziałowych takich jak podzielnica czy napęd stołu frezarki. Przekładnie ślimakowe stosowane są również w urządzeniach do ręcznego obrotu lub kierowania. Należy pamiętać, że na rynku dostępnych jest kilka wariantów przekładni ślimakowych np. 1:30, 1:40 i 1:20.
Gdzie kupić?
Przekładnie ślimakowe można kupić zarówno w punktach stacjonarnych, jak i sklepach internetowych. Ważne jest jednak, by pamiętać, że w tym przypadku największe znaczenie ma jakość wykonania i zastosowanych do produkcji materiałów. Wysokiej jakości mechanizmy można kupić w https://motovario.com.pl/przekladnie-slimakowe-seria-vsf. Można tu liczyć na fachową pomoc w przypadku wątpliwości, co do wyboru odpowiedniej przekładni. Co więcej oferowane produkty pochodzą od sprawdzonych producentów.