Rozmowa kwalifikacyjna w pigułce

Wysłałeś/ wysłałaś swoje CV i teraz czekasz na zaproszenie od potencjalnego pracodawcy na rozmowę kwalifikacyjną? Przypominamy krótko kilka najważniejszych informacji, o których warto pamiętać podczas starania się o nową pracę. Zapraszamy do lektury!

Jak Cię widzą, tak Cię piszą – dbaj o swój wizerunek

Nie jest tajemnicą, że często już po kilku sekundach wyrabiamy sobie o kimś opinię. Ważne jest tak zwane pierwsze wrażenie. Zupełnie inaczej zaprezentujesz się na rozmowie kwalifikacyjnej, jeśli będziesz ubrany/ ubrana w miarę elegancko, a inaczej, jeśli przyjdziesz na spotkanie w jeansach i T-shircie. Weź także pod uwagę to, że niektóre miejsca pracy wymagają specjalnego, określonego dress code’u.

Przygotuj się na pytania dotyczące miejsca pracy

Potencjalni pracodawcy często pytają o to, dlaczego aplikowało się właśnie do tej, a nie innej firmy i dlaczego akurat na takie stanowisko. Idąc na rozmowę kwalifikacyjną, musisz się zatem przygotować i znać kilka podstawowych informacji na temat potencjalnego miejsca pracy.

Możesz spodziewać się pytań otwartych, wymagających kreatywnego myślenia

Są one coraz bardziej popularne, ponieważ pozwalają dobrze poznać kandydata. Dodatkowo, trudno się na nie przygotować, ponieważ nigdy nie wiesz, o co może zapytać Cię potencjalny pracodawca. Postaraj się odpowiadać szczerze. Pokaż swoją kreatywność i udowodnij, że jesteś dobrą osobą na oferowane stanowisko.

Co będzie Ci potrzebne, czyli jakie dokumenty ze sobą zabrać?

Miej w pogotowiu CV oraz referencje od poprzedniego pracodawcy. Przydatny może być także notesik i coś dopisania, w razie gdybyś chciał/ chciała zanotować najważniejsze informacje. O dokumentach takich jak dowód osobisty chyba nie trzeba dodatkowo wspominać.

Ile trwa rozmowa kwalifikacyjna?

To zależy. Czasem zdarza się, że rekruterowi wystarczy dwadzieścia czy nawet piętnaście minut na ocenienie, czy dany kandydat może być pod brany pod uwagę. Jeśli stanowisko jest bardziej odpowiedzialne i wymaga fachowej wiedzy, rozmowa z pewnością będzie trwała dłużej. Mamy jednak nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z Twoim planem i już niedługo będziesz mógł/ mogła cieszyć się wymarzoną pracą!

About the Author: admin

You might like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *