Czym jest biblioterapia? To słowo ma niewiele wspólnego z Biblią jako dziełem będącym podstawą religii chrześcijańskiej. Dotyczy natomiast rodowodu tego słowa, związanego z księgami i słowem pisanym.
Czytanie lub słuchanie opowieści jako metoda terapeutyczna
Biblioterapia jest metodą terapii znaną od tysięcy lat (z jej pozytywnych walorów korzystano już w czasach starożytnych!). Polega na ukierunkowywaniu pacjenta na czytanie tekstów, które mogą mu pomóc. Zwróć uwagę na szpitalne biblioteczki – książki się tam znajdujące często nie są wybierane w przypadkowy sposób, tylko mają pomóc w biblioterapii.
Jakie efekty może dać biblioterapia?
Może ona na przykład spowodować polepszenie ogólnego samopoczucia poprzez podniesienie poczucia własnej wartości. Biblioterapia minimalizuje skutki długotrwałej izolacji społecznej (co – w czasach pandemii koronawirusa – może być szczególnie istotne) poprzez zmniejszenie poczucia osamotnienia i niezrozumienia. Pozwala także redukować stres i zmęczenie.
Czy biblioterapia oznacza po prostu samotne czytanie książek?
Niekoniecznie. Może ona polegać na przykład na głośnym odczytaniu jakiegoś tekstu lub odegraniu ról bohaterów historii. Często takie terapie odbywają się w grupach. Opowieści mają właściwości lecznicze – pozwalają lepiej poznać siebie i świat nas otaczający.
Biblioterapia dla dzieci
Nie tylko dorośli mogą korzystać z dobroczynnych właściwości biblioterapii. Na takie zajęcia mogą uczęszczać także dzieci – wówczas biblioterapia staje się najczęściej bajkoterapią. Dzieci zapoznają się z historiami pozwalającymi im zrozumieć to, co dzieje się dookoła. Często takie rozwiązanie pozwala uporać się dzieciom z nadmiernym stresem związanym na przykład z rozwodem rodziców czy śmiercią kogoś bliskiego. Dodatkowo, dzieci uczą się radzić sobie z negatywnymi emocjami i dowiadują się, jak mądrze budować poczucie własnej wartości. Poprzez słuchanie lub czytanie odpowiednio wyselekcjonowanych historii, dzieci uczą się także podejmować właściwe decyzje i dowiadują się, jak radzić sobie z problemami.