Mniej znane skutki palenia papierosów

Palenie to nie tylko męczący kaszel czy choroby płuc.

Chociaż liczba palaczy statystycznie maleje, dalej wiele osób sięga po papierosy. Wszyscy znają ich szkodliwe działanie na nasz układ oddechowy, ale nie każdy wie, jak wielki wpływ na inne aspekty naszego zdrowia mają te używki. Co grozi palaczom, którzy nie walczą z nałogiem?

Problemy z zajściem w ciąże

Palacze starający się o dziecko zdecydowanie powinni spróbować rzucić papierosy. U kobiet mogą one uszkadzać komórki jajowe i zwiększać ryzyko wystąpienia cykli bezowulacyjnych. Ponadto palenie może wpłynąć na zmianę właściwości śluzu, co znacząco utrudnia plemnikom dotarcie do jajeczka. Papierosy mają także negatywny wpływ na same plemniki. Zmniejszają ich ilość i ruchliwość, co może całkowicie uniemożliwić zapłodnienie. Ponadto regularne palenie często powoduje problemy z erekcją. Światło naczynia doprowadzającego krew do prącia ma zaledwie 2 mm, łatwo więc je zablokować przez tworzące się od papierosów płytki miażdżycowe.

Choroba oczu

Palenie papierosów nawet sześciokrotnie zwiększa ryzyko uszkodzenia plamki żółtej oka. Jest ona odpowiedzialna za ostre widzenie centralne. W wyniku jej uszkodzenia mogą pojawić się tak zwane “martwe punkty”, które znacząco utrudniają funkcjonowanie i mogą skutkować utratą wzroku. Kolejną chorobą oczu, którą dwukrotnie zwiększa palenie papierosów jest zaćma powodująca zamglone widzenie. W przypadku dzieci, które są biernymi palaczami narażone są na wystąpienie alergicznego zapalenia spojówek.

About the Author: admin

You might like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *