Diety monoskładnikowe – czym są i czy warto z nich korzystać?

banan

Czy prostota w diecie jest wskazana czy wręcz przeciwnie? Jedni stwierdzą, że jak najbardziej, proste menu sprzyja zachowaniu samodyscypliny. Inni uznają jednak, że nudna, mało różnorodna dieta zabija motywację i od razu by taką porzucili. Ci pierwsi z pewnością przychylnym okiem spojrzą na diety monoskładnikowe, drudzy zaś ominą je szerokim łukiem. Przeczytaj poniższy tekst i zdecyduj, do której grupy należysz.

Diety monoskładnikowe – rodzaje

Dieta monoskładnikowa, jak sama nazwa wskazuje składa się z jednego głównego składnika, a innych produktów albo nie dodaje się wcale, albo jedynie jako dodatek. Jedną z najpopularniejszych diet monoskładnikowych jest 3 dniowa dieta bananowa, w której 3 razy dziennie połówkę banana popija się mlekiem. Inne tego typu diety to dieta grejpfrutowa, kapuściana, jabłkowa czy jajeczna. Wszystkie działają na podobnej zasadzie menu zbudowanego wokół jednego produktu.

Diety monoskłądnikowe – zalety

Niewątpliwą zaletą diet monoskładnikowych jest ich prostota. Jeśli zdecydujesz się na którąś z nich, twoja lista zakupów będzie bardzo krótka i przeważnie opierać się będzie na ogólnodostępnych składnikach. Jest to więc również niedroga forma odchudzania. Ponieważ diety tego rodzaju nie powinno się stosować zbyt długo, zazwyczaj trwają one od 3 do 21 jeden dni i w tym czasie powodują szybki spadek kilogramów. To rozwiązanie przeznaczone dla osób, które muszą w krótkim czasie stracić na wagę np. przed ważną uroczystością.

Diety monoskładnikowe – wady

Niestety diety monoskładnikowe nie są ani urozmaicone, ani nawet zbyt smaczne, chyba że akurat jesteś wielkim fanem kapusty. Ubogie menu przekłada się także na skromną ilość składników odżywczych, dostarczanych do twojego organizmu, co powoduje także, że diety monoskładnikowe są wyniszczające dla organizmu. Podczas stosowania takiej kuracji odchudzającej traci się głównie wodę, stąd szybki spadek na wadze, jednak powrót do normalnego odżywiania powoduje niemal natychmiastowy efekt jojo. Na dłuższą metę więc diety tego rodzaju nie są ani zdrowe, ani skuteczne.

About the Author: admin

You might like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *