
Poruszając się po mieście komunikacją miejską, można zobaczyć rzesze ludzi ze słuchawkami na uszach. Korzystanie z dobrodziejstw oferowanych przez elektronikę w celu słuchania muzyki jest coraz popularniejsze. Wydaje się, że trudno by było znaleźć osobę, która na co dzień nie ma żadnego kontaktu z muzyką. Czy wiesz, że istnieje coś takiego jak terapia muzyką, wykorzystująca zbawienny wpływ dźwięków?
Uzdrawiająca funkcja muzyki?
Rola muzyki zależy od rodzaju terapii. Czasem muzyka będzie pełnić rolę dominującą, innym razem natomiast drugorzędną, dodatkową. Najczęściej stosuje się muzykę klasyczną, choć terapeuta może zdecydować się także na sięgnięcie po inne gatunki muzyczne. W czasie terapii pacjenci uczą się, w jaki sposób reagować na emocje. Muzyka i bodźce słuchowe powinny wyzwalać w osobach poddawanych terapii wrażenia emocjonalne i inteletualne.
Jakie może dać efekty, czyli: dlaczego warto skorzystać z muzykoterapii?
Muzykoterapia pomaga poradzić sobie z nadmiernym stresem. Może także uczyć panowania nad negatywnymi emocjami. Dostarcza pozytywnych bodźców, relaksująco wpływających na organizm uczestnika takiej terapii. Dodatkowo, terapię można stosować u pacjentów z zaburzeniami psychosomatycznymi.
Długotrwałe efekty. Co może się zmienić w życiu osoby poddanej terapii?
Często obserwowanym zjawiskiem jest znacząca poprawa jakości snu pacjentów. Uczestnicy terapii także lepiej radzą sobie ze stresującymi sytuacjami, na przykład w stanach zdenerwowania nucąc daną melodię. Muzykoterapia może również odwrócić uwagę pacjenta od negatywnych skojarzeń z danym miejscem lub daną czynnością. Często stosuje się ją u starszych pacjentów z demencją, oswajając ich w ten sposób na przykład z koniecznością brania kąpieli.
Samemu czy w grupie?
Co ciekawe, możliwe jest poddawanie się muzykoterapii w grupach. Tak samo jak inne terapie psychoterapeutyczne, odbywa się ona albo indywidualnie, albo wśród innych osób. Może zdecydujesz się kiedyś przetestować muzykoterapię jako ciekawy sposób na zrelaksowanie się?