Co robi lekarz rodzinny i jakimi przypadkami się zajmuje? Dowiedz się więcej!

Chociaż każdy z nas przynajmniej raz w swoim życiu słyszał o lekarzu rodzinnym, to wciąż nie wszyscy wiedzą, czym tak naprawdę zajmuje się ten specjalista. Internista, lekarz pierwszego kontaktu i lekarz rodzinny – te wszystkie nazwy mogą powodować niezłe zakłopotanie. W takim razie czas rozwiać wątpliwości i dowiedzieć się, w jakich przypadkach należy zdecydować się na wizytę u lekarza medycyny rodzinnej.

Czym zajmuje się lekarz rodzinny?

W odróżnieniu od internisty czy pediatry, specjalizacja lekarza rodzinnego jest znacznie szersza. Może on udzielać pomocy osobom w każdym wieku, czyli wszystkim członkom rodziny. Zajmuje się on najczęstszymi chorobami, które nie wymagają wizyty u innych lekarzy. Jego rola sięga od organizacji leczenia profilaktycznego i pomocy w przejściu na zdrowy tryb życia, przez stawianie diagnozy i prowadzenie konkretnych przypadków, aż do kierowania do innych specjalistów. To niejako doradca, który ma indywidualne podejście do pacjenta i zajmuje się tym, by jego zdrowie było w jak najlepszym stanie.

Lekarz rodzinny – jakie choroby leczy?

Lekarz rodzinny to osoba, która zajmuje się przypadkami niewymagającymi większej interwencji. Możemy się do niego udać ze zwykłymi dolegliwościami, dotykającymi nas sezonowo, jak przeziębienie czy grypa. Dodatkowo taki specjalista przyjmie nas z bólem brzucha, głowy czy też innymi, niepokojącymi objawami. Zdecyduje tam, czy konieczne jest konkretne leczenie, antybiotyki, czy może to coś bardziej skomplikowanego, co wymaga konsultacji z innymi lekarzami. Lekarz rodzinny skieruje nas także na badania, które uzna za potrzebne do prawidłowej oceny stanu zdrowia. Wizyta u tego specjalisty może być konieczna przy profilaktyce różnych chorób i wprowadzeniu zdrowego trybu życia.

Lekarz rodzinny – jak wygląda wizyta?

Wizyta u lekarza rodzinnego rozpoczyna się zazwyczaj od wywiadu, dlatego warto wcześniej dobrze się do tego przygotować. Konieczne jest także zabranie ze sobą wyników wykonywanych wcześniej badań i dokumentacji przebytych chorób. Co ważne, do lekarza rodzinnego można się udać nie tylko z konkretnymi schorzeniami, ale również z różnego rodzaju niepokojącymi objawami. Konsultacja odnośnie wprowadzenia nowej diety jest wręcz wskazana. Czym więcej powiemy na temat swoich poprzednich chorób, schorzeń występujących w rodzinie oraz doświadczanych symptomów, tym lepiej, jednak dobrze jest nie popadać tu w przesadę. Przygotowany wcześniej schemat rozmowy zdecydowanie ułatwi sprawę i znacznie przyspieszy kolejkę.

About the Author: admin

You might like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *