Ćwiczenia na kręgosłup – wzmocnij go!

Wiele osób narzeka na bóle kręgosłupa, ale zamiast coś z tym zrobić redukują same objawy środkami przeciwbólowymi. Na dłuższą metę to nie jest rozwiązanie, ponieważ leczy tylko ból, a nie jego przyczynę, a dodatkowo obciąża wątrobę. Najlepszym sposobem, oczywiście po konsultacji z lekarzem, jest wykonywanie prostych ćwiczeń, które pomogą wzmocnić kręgosłup i osłabić dolegliwości.

Ćwiczenia na kręgosłup – mostek

Bardzo popularnym ćwiczeniem, które wzmocni kręgosłup jest mostek. Bez obaw – nie chodzi o jakieś specjalne akrobacje, tylko o proste powtórzenia. Wystarczy położyć się na plecach na macie, zgiąć nogi w kolanach i powoli oraz delikatnie wypychać biodra ku górze, mając przy tym stopy, głowę i łopatki cały czas przylegające do podłogi. Ważne jest, by nie robić tego gwałtownie i przyłożyć się do prawidłowego wykonywania ćwiczenia. Należy zrobić maksymalnie 15 powtórzeń i nie przeciążać się zbyt mocno.

Pozycja na brzuchu – ćwiczenia na kręgosłup

Następne ćwiczenie ciężko nazwać, ale jest naprawdę pomocne w problemach z kręgosłupem. Należy położyć się na prostej powierzchni na brzuchu, spleść ręce za głową i patrząc w podłogę zacząć unosić barki i stopy nad matą. Trzeba przy tym pamiętać, że stopy muszą być złączone, a pracować powinny mięśnie pleców i pośladków. Wracając do pozycji wyjściowej, warto powtórzyć kilka razy to ćwiczenie.

Ćwiczenia na kręgosłup – skłony

Na lędźwie i mięśnie grzbietu dobrym ćwiczeniem są skłony, które w jakieś 40 sekund mogą znacząco poprawić samopoczucie. Wykonanie jest bardzo proste, więc nawet początkujący nie powinni mieć z nim problemu. Trzeba jednak pamiętać, że nadmierne wyginanie pleców może zaszkodzić, więc lepiej uważać i mieć wciągnięty brzuch, dzięki czemu plecy będą bezpieczniejsze. Samo wykonanie wygląda następująco: należy stanąć z lekko ugiętymi nogami i jak najbardziej wyciągnąć wyprostowane ręce do góry, by znalazły się w przedłużeniu tułowia. Z płaskimi i ułożonymi równolegle do ziemi plecami, trzeba wydychając powietrze się pochylić i wytrzymać tak 10 sekund.

Ćwiczenia na kręgosłup z wykorzystaniem krzesła

Ostatnią propozycją jest siad na krześle z rozstawionymi nogami. Siedząc trzeba powoli schylać tułów, by znalazł się między nogami i chwycić od zewnątrz kostki. W tej pozycji należy chwilę wytrzymać, a potem wrócić do poprzedniej. Oczywiście przed wykonaniem każdego z podanych ćwiczeń na kręgosłup, powinno się zapytać lekarza o zgodę, ponieważ w niektórych przypadkach można sobie tylko zaszkodzić.

About the Author: admin

You might like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *