Konsumpcjonizm – poznaj jego charakterystykę

Z pewnością nie raz spotkałeś/ spotkałaś się z terminem ,,konsumpcjonizm”. Czy wiesz, co on oznacza? Zapraszamy do lektury artykułu, który – mamy nadzieję – pozwoli Ci trochę inaczej spojrzeć na swoje zwyczaje konsumenckie.

Czym jest konsumpcjonizm?

To postawa (a także styl życia) charakteryzująca się dążeniem do nabywania nowych dóbr, choć nie są one koniecznie potrzebne dla zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych. Występuje w społeczeństwach wysokorozwiniętych, w których często zachęca się do kupowania nowych przedmiotów, aby zachować wzrost gospodarczy. Dodatkowo, jako konsumenci, jesteśmy cały czas namawiani do posiadania coraz więcej i więcej, a nasz status społeczny coraz częściej zależy od grubości portfela i ilości dóbr materialnych, które mamy.

Konsumpcjonizm a ekologia

Zanim nabędziesz kolejny przedmiot, którego, w gruncie rzeczy, nie potrzebujesz (na przykład kolejną parę spodni czy jeszcze jeden T-shirt), zastanów się, jaki wpływ na środowisko mają Twoje nawyki konsumenckie. Czy wiesz, że do wyprodukowania jednej bawełnianej koszulki zużywa się bardzo dużo wody? Warto także poczytać o wielkiej wyspie plastikowych śmieci (jest ona większa od całego terytorium Europy!) pływającej po oceanie. Czy jesteś pewien/ pewna, że Twoje spontaniczne zakupy nie mają żadnego wpływu na świat wokół Ciebie? Co się stanie z opakowaniami rzeczy, których używasz?

Czy konsumpcjonizm jest etyczny?

Warto zadać sobie to pytanie za każdym razem, gdy kupujesz T-shirt z sieciówki, nie zastanawiając się nad jego jakością – w końcu nie kosztuje zbyt dużo i zawsze możesz kupić następne ubranie, a to znoszone wyrzucić. Czy wiesz, gdzie produkowana jest odzież, w której chodzisz? Poczytaj o fabrykach w Bangladeszu, w których pracują małe dzieci, otrzymując głodowe wynagrodzenie. Czy aby na pewno chcesz przyczyniać się do rozwoju świata, który wykorzystuje pracę najmniej uprzywilejowanych? Czy chcesz udawać, że przedmioty, których używasz, nie mają nic wspólnego z pracą dzieci w fabrykach?

About the Author: admin

You might like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *