Samoakceptacja – dlaczego jest tak ważna?

WHO definiuje zdrowie jako w następujący sposób: ,,zdrowie jest stanem pełnego/całkowitego dobrego samopoczucia/dobrostanu (ang. wellbeing) fizycznego, psychicznego i społecznego a nie tylko brakiem – obiektywnie istniejącej – choroby”. Aby zadbać o zdrowie psychiczne, warto zadbać o zaakceptowanie siebie. Dlaczego to tak ważne?

Samoakceptacja kluczem do poczucia własnej wartości

Aby czuć się ze sobą dobrze, musisz umieć ocenić siebie i swoje zachowania we w miarę obiektywny sposób. Jeśli nie będziesz się akceptować, z pewnością będziesz widzieć wiele rzeczy w ciemnych barwach i ogląd rzeczywistości nie będzie miarodajny. Nie możesz być osobą zdrową, jeżeli nie będziesz umieć ocenić siebie w prawidłowy sposób.

Niska samoocena a problemy psychiczne

Jeśli będziesz mieć zaniżoną samoocenę, istnieje ryzyko, że będziesz borykać się także i z innymi problemami. Długotrwałe poczucie klęski może z czasem prowadzić do obniżenia nastroju i zaowocować depresją. Osoby nieakceptujące siebie mogą mieć także problem z agresją oraz sięganiem po używki (na przykład po alkohol czy – w skrajnych przypadkach – po narkotyki). Niebezpieczeństwem są także zaburzenia odżywania, które często występują u osób charakteryzujących się niską samooceną. Warto podkreślić, że takie problemy mogą dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Znajdź swoje pozytywne strony

Każdy ma jakieś zalety. Być może jesteś osobą bardzo błyskotliwą? A może cechuje cię nieprzeciętna empatia i nie masz trudności z rozmawianiem z innymi osobami? Nie oceniaj się zbyt surowo. Postaw na znalezienie mocnych stron i tego się trzymaj. Nie roztrząsaj za nadto przeszłości. Jeśli popełnisz jakiś błąd, zawsze pamiętaj o swoich zaletach – to, że jakieś przedsięwzięcie się nie udało wcale nie oznacza, że Twoje dobre strony zniknęły.

Zadbaj o siebie i dobre relacje z otoczeniem

Samoakceptacja jest ważna także ze względu na to, że pomaga zachować lepsze relacje z innymi osobami. Ludzie mający niskie poczucie własnej wartości często są rozdrażnieni, smutni i nawiązanie z nimi kontaktu może być utrudnione. Spróbuj spojrzeć na siebie z perspektywy innej osoby – większość ludzi nie dostrzeże tych rzeczy, które Ty uważasz za swoje mankamenty. Nie bądź dla siebie zbyt surowa/ surowy!

About the Author: admin

You might like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *