Dzieci to chodzące wulkany energii, które potrzebują bardzo dużo uwagi od swoich opiekunów, by prawidłowo się rozwijać. Czasem ciężko równocześnie dbać o dom i wymyślać nowe zabawy dla podopiecznych, ale jest to bardzo ważne. Poznaj korzyści płynące z zabaw muzycznych dla dzieci i propozycje tych najciekawszych.
Dlaczego zabawy muzyczne dla dzieci są tak ważne?
Zanim dowiesz się, jakie gry uwielbiają dzieci, najpierw przekonaj się, jak istotne jest zapewnienie dzieciom wartościowej rozrywki. Najmłodsi członkowie rodziny muszą gdzieś spożytkować energię, więc jeśli nie pomogą im w tym rodzice lub przedszkolanki, znajdą własny sposób, który niekoniecznie będzie dla nich dobry. Zabawy połączone z muzyką są nie tylko sposobem na zajęcie dziecka, ale również rozwijają jego słuch, otwierają na innych i wyciszają emocje, co wspiera prawidłowy rozwój. Nigdy nie wiadomo, czy nie rośnie nam mały artysta, który za kilka lat podbije świat, dlatego warto zapewnić dziecku możliwość odkrywania pasji i cieszenia się dobrodziejstwami płynącymi ze wspólnej zabawy.
Zabawy muzyczne dla dzieci – przykładowe gry dla większej grupy
Jak już wiesz, zabawy muzyczne są bardzo ważne dla właściwego rozwoju dziecka, więc teraz warto wprowadzić teorię w życie i poznać przykładowe gry dla najmłodszych. Ciekawym pomysłem jest wprowadzenie tego typu zabaw do przedszkola, by dzieci mogły się bliżej poznać. Na przykład gra w kolorowe rytmy polega na rozrzuceniu kolorowych mat na ziemi i rozproszeniu dzieci po całej sali. Następnie zostaje włączona wesoła muzyka, przy której maluchy mogą swobodnie tańczyć i skakać w różne miejsca. W pewnym momencie prowadzący wywołuje jakiś kolor i uczestnicy muszą jak najszybciej wejść na matę o tej barwie i policzyć do trzech. Odpada ten, kto nie zdążył wskoczyć na odpowiednią matę. Dużo przy tym radości, ale potrzeba sporej przestrzeni. Inną opcją jest zabawa w zwierzęcy chór, gdzie muzykę tworzą sami najmłodsi. Do tego należy podzielić dzieciaki na kilka grup i przydzielić im zwierzątko, którego odgłosy mają naśladować. Następnie prowadzący wybiera jakąś znaną melodię, na przykład ,,Wlazł kotek na płotek” i wskazuje grupę, która swoim zwierzęcym odgłosem ma ją odtworzyć. Dyrygent może wybrać kilka grup jednocześnie.
Zabawy muzyczne dla dzieci w domu
Również poza przedszkolem rodzic może zabawić swoje dziecko grą w zapamiętywanie dźwięków, gdzie wymyślany jest konkretny układ tupania i klaskania, który przez malucha musi zostać powtórzony. Rozwija to jego pamięć i słuch muzyczny. Z kolei zwykły taniec ze wstążkami może również obudzić w dziecku pasję do muzyki. Wystarczy zaopatrzyć się we wstążeczki różnej długości i zmieniać utwory z powolnych na bardziej energiczne, wykonując przy tym ruchy, które maluch ma naśladować. Czasem wystarczy po prostu nauczyć dziecko różnych piosenek i wspólnie śpiewać, co samo w sobie będzie doskonałą zabawą.