Zabawy z niemowlakiem – poznaj sposoby na spędzanie czasu ze swoim maluszkiem

Zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia dziecka, warto zadbać o poświęcanie mu odpowiedniej ilości czasu. Łatwo wtedy nawiązać więź z maluchem i sprawić, by czuł się kochany. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób możesz bawić się z niemowlakiem, to bez obaw. Podpowiadamy najciekawsze zabawy, które pokochają zarówno rodzice, jak i dzieci.

Mała gimnastyka w ramach zabawy z niemowlakiem

Czasem nawet najmłodsi członkowie rodziny potrzebują trochę się rozruszać. Zabawy, których zasady za chwilę poznasz, możesz spokojnie wykonywać z niemowlakiem do trzech miesięcy. Wystarczy położyć maluszka na plecach i delikatnie poruszać jego rączkami i nóżkami w rytm śpiewanej piosenki lub rymowanki. Zginając i rozprostowując kończyny, będziesz gimnastykować dziecko, a przy tym sprawiać mu frajdę. Innym pomysłem jest położenie małych przedmiotów przy nóżkach niemowlaka, które może kopać. Włącz do tego muzykę. Maluchy uwielbiają kopać, a dzięki temu będą miały możliwość się rozruszać. Możesz też wziąć na kolana dziecko i poruszać jego rączkami, wydając przy tym śmieszne dźwięki. Pamiętaj jednak, że niemowlęta są delikatne, więc trzeba to robić z rozsądkiem.

Zabawy z niemowlakiem dla troszkę starszych

Jakoś od trzeciego miesiąca życia dzieci zaczynają wydawać dźwięki. Możesz to wykorzystać i zacząć imitować śmieszne odgłosy i zachęcać dziecko do powtórzeń. Wspomoże to naukę mówienia. Dzieci troszkę starsze, które potrafią już trzymać główkę, będą zachwycone zabawą w samolocik. Wystarczy podnieść niemowlaka w górę i wydawać dźwięki buczenia samolotu. Można wprowadzić do tego inne ,,środki transportu”, jak na przykład statek. Kładąc dziecko na kolanach możesz je kołysać, imitując morskie fale. To dobra zabawa z niemowlakiem przed snem, bo niektórych spokojne kołysanie może naprawdę uśpić. Sadzając dziecko na kolanach możesz rytmicznie podskakiwać jak konik. To częsta praktyka, którą dzieci uwielbiają. Dobrze, by dziecko miało możliwość oprzeć się o Twoje ciało. Ta zabawa pomoże mu ćwiczyć zmysł równowagi.

Zabawy z niemowlakiem wspierające rozwój

Możesz nauczyć dziecko na przykład części ciała, poprzez zabawę z lalką lub misiem. Trzymając zabawkę nazywaj części, jak ,,ucho” czy ,,oko” i pokazuj je maluchowi. Z czasem poproś, by sam pokazywał paluszkiem to, co właśnie wywołujesz. Pamiętaj, by bardzo chwalić, bo nic tak nie motywuje do nauki. Kiedy niemowlę już podrośnie, możesz dawać mu kartki i kredki, by próbowało swoich sił artystycznych. Na początku to będzie zapewne zwykłe mazanie po papierze, ale z czasem maluch może się nauczyć rysowania kształtów, w czym warto mu pomóc.

About the Author: admin

You might like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *