Zmagasz się z paraliżującą tremą? Oto kilka wskazówek dla ciebie!

Trema to największa zmora wystąpień publicznych. Musisz się z nią uporać, jeśli chcesz odnieść sukces i mówić tak, aby cię słuchano. Wystarczy kilka prostych trików, które pozwolą ci opanować nerwy i wypaść na bardziej pewnego siebie.

Zanim zaczniesz mówić

Przed wystąpieniem pamiętaj o zaspokojeniu swoich podstawowych potrzeb. Przykładowo, sprawdź czy masz przy sobie chusteczkę do nosa lub przygotuj sobie szklankę wody. Następnie znajdź i wypróbuj własny sposób na pozbycie się nadmiaru energii wynikającej z napięcia emocjonalnego. ​Poruszając się bądź gestykulując, spalisz jej nadmiar.

Myśl pozytywnie

Powtarzaj sobie w myślach uspokajające zdania i unikaj negatywnego myślenia.
Przede wszystkim oddychaj powoli i głęboko. Jeśli nie potrafisz wymyślić nic pozytywnego, zacznij myśleć o czymkolwiek, choćby o zakupach w sklepie. Zawsze lepsze to od myślenia o czymś złym.

Sposoby na uspokojenie nerwów

Właśnie na początku wykładu odczuwana jest największa trema​​. Pamiętaj, aby twoje pierwsze zdania były jasne i pełne życia. ​Najlepiej naucz się ich na pamięć. Im bardziej pewny będzie twój głos, tym mniej będziesz zdenerwowany. ​Najlepszym sposobem na pobudzenie głosu jest mówienie do ostatnich rzędów. Wbrew pozorom, lepiej jest patrzeć na ludzi siedzących na końcu.

About the Author: admin

You might like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *