Zooterapia – kiedy może okazać się pomocna?

Człowiek właściwie od zawsze miał kontakt ze zwierzętami. Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez domowego pupila. Kiedy zooterapia, czyli terapia z udziałem zwierząt, może okazać się skutecza? Jakie są korzyści z kontaktu osoby chorej ze zwierzęciem?

Kontakt ze zwierzęciem a choroby mózgu i układu nerwowego

Zooterapia może okazać się szczególnie pomocna przy leczeniu chorób mózgu i układu nerwowego. Animaloterapia, bo tak inaczej można ją nazwać, odbywa się poprzez kontakt pacjenta ze zwierzęciem. Dotykanie (na przykład głaskanie czy przytulanie) zwierzęcia angażuje zmysły i umysł chorego, dostarczając wielu bodźców. Metoda ta jest czasem stosowana przy terapii osób chorych na stwardnienie rozsiane, pacjentów z zespołem Downa czy osób ze zdiagnozowanym spektrum autyzmu.

Zooterapia a leczenie chorób psychicznych i psychiatrycznych

Kontakt ze zwierzętami redukuje stres (dzięki wydzielającym się endorfinom) i poprawia samopoczucie, w związku z czym może okazać się pomocny w leczeniu depresji lub nerwicy. Dzięki interakcji ze zwierzęciem możliwe jest poprawienie poczucia własnej wartości oraz nauczenie się poprawnego okazywania własnych emocji.

Różne rodzaje zooterapii, czyli: jakie zwierzęta mogą nam pomóc?

W animaloterapii często biorą udział psy (taką terapię nazywa się kynoterapią) lub koty. Coraz bardziej popularna jest także zooterapia z wykorzystaniem koni. Zdarza się także, że w terapii pomocne bywa kontakt z delfinami.

Zooterapia tylko dla dzieci?

Niekoniecznie! Ten rodzaj terapii nie jest przeznaczony dla ludzi z konkretnej grupy wiekowej – może w niej wziąć udział każdy. Dorośli także mogą wiele zyskać dzięki zooterapii. Często dobre efekty można zaobserwować szczególnie u osób starszych, którym kontakt ze zwierzęciem pomaga zredukować stres i poczucie osamotnienia.

Kochajmy zwierzęta – zooterapia jest w pełni bezpieczna

Pamiętajmy, że należy dbać o zdrowie i życie zwierząt. Animaloterapia odbywa się pod kontrolą specjalistów, aby ani ludziom uczestniczącym w terapii, ani zwierzętom mającym z nimi kontakt nie stała się żadna krzywda.

About the Author: admin

You might like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *