Czy wiedziałeś o tym, że czynniki otoczenia wpływają na twój głos?

Na pracę twojego głosu wpływa wiele czynników- również te atmosferyczne. Z pewnością zdarzyło ci się odczuwać drażniącą suchość gardła, niezależną od pragnienia. Być może zmagałeś się z lekką chrypką, choć nie czułeś się chory. W takich sytuacjach powinieneś mieć tego świadomość!

Wilgotność powietrza

​​Przy przechodzeniu powietrza przez gardło, błona śluzowa jest szczególnie narażona na wysuszenie. Jeśli często zmagasz się z suchością w gardle, zaopatrz się w nawilżacze powietrza. Pozwolą one w ciągu kilku godzin uzyskać i utrzymać wilgotność względną powietrza rzędu 70%. Przy złej wilgotności powietrza powinieneś często popijać niegazowaną wodę bądź herbatę z rumianku.

Temperatura

Właściwa dla pracy głosem temperatura powietrza wynosić powinna 18-21°C.​ ​Temperatura znacznie niższa jest dla twojego gardła, a w szczególności krtani, zbyt szokująca. ​Powinieneś zachować rozwagę w używaniu głosu w otoczeniu o niskiej temperaturze. Przede wszystkim wystrzegaj się silnych kontrastów tej temperatury, nagłego przechodzenia z ciepła do zimna lub z zimna do ciepła.

Zanieczyszczenie powietrza

Wysoki poziom kurzu czy innych zanieczyszczeń wpływa bardzo niekorzystnie na narząd głosu.​ Osadzają się one bowiem na błonie śluzowej, powodując chrząkanie czy odruch kaszlu.  Zanieczyszczone powietrze może powodować także liczne alergie. W szczególności dym papierosowy powoduje niekorzystne przekrwienie śluzówki. Dla dobra twojego głosu powinieneś unikać przebywania w pomieszczeniach zadymionych.

About the Author: admin

You might like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *